100 pozoruhodností v jedné jediné brožuře

Pod vedením českého sdružení EUREGIA EGRENSIS vznikla brožura „100 turistických superlativů“.

Publikace prezentuje pozoruhodnosti na všech dílčích územích EUREGIA EGRENSIS, které jsou superlativy ve světě, v Evropě, Německu nebo v Čechách. 


100 turistických superlativů | Ke stažení:

| Superlativy v EUREGIU EGRENSIS-titulní strana

| Superlativy v české části EUREGIA EGRENSIS

| Superlativy v saské části  EUREGIA EGRENSIS

| Superlativy v durynské části EUREGIA EGRENSIS

| Superlativy v bavorské části EUREGIA EGRENSIS

 

 

 

 

 

Ostatní

24. září | 1. konference dotačního projektu „Kulturní cesta fojtů“

Na 24. září zvou partneři dotačního projektu „Kulturní cesta fojtů“ na první konferenci do Malzhausu v Plavně.  Na programu je přednáška o historických kořenech Vogtlandu jakožto přeshraničního regionu a prohlídka míst, kde fojtové v Plavně působili: bývalý konvent „Komturhof“, Kostel sv. Jana a zámek. Blíže představeny budou také další turistické cíle a pamětihodnosti, které má „Kulturní cesta fojtů“ do budoucna vzájemně propojit. Dotační projekt probíhá pod aspektem využití společné propagace historických míst podél budoucí kulturní cesty jako turistické šance pro celý region. Konferenci bude moderovat jednatel pracovního sdružení EUREGIA EGRENSIS Sasko/Durynsko, Steffen Schönicke.

Příspěvek regionální televize VRF klikněte prosím zde.

Přesměrování k podrobnějším informacím o konferenci…

Ohledně pozadí akce věnujte, prosím, pozornost níže uvedenému příspěvku:

 

24. červen 2014 | Uvolněte trať pro cestování časem v trojúhelníku zemí na „Kulturní cestě fojtů“

Za nějakou dobu bude možné vydat se v trojzemí východního Durynska – západního Saska – západních Čech jako „cestující časem“ na takzvanou „Kulturní cestu fojtů“. Cílem projektu podpořeného z finančních prostředků EU je, společně informovat o významných zámcích, hradech, klášterech, muzeích a tématicky vhodných kulturních a turistických nabídkách podél historické panské cesty fojtů z Weidy, Gery, Greizu a Plavna (prostřednictvím výstav, webových stránek atd.). Trasa má vést přes oblasti Gery, Weidy, Greizu, Zeulenrody, Plavna a Olešnice až do českých měst Chebu a Aše.

24. června 2014 požádal iniciátor Ulrich Jugel (foto) ze spolku „Dialog mit Böhmen“ e.V. o první setkání pracovní skupiny. Třicet zástupců z oblasti veřejné správy, výzkumu a turismu přijalo jeho pozvání do Horního zámku (Oberes Schloss) v Greizu. Až do roku 2015 má být projekt Kulturní cesty fojtů na základě odborných konferencí, studijních cest a workshopů zpracován do podoby konceptu.  V následném projektu se pak během 2-3 let předpokládá zrealizování konceptu za pomoci městských a regionálních partnerů na německé a české straně. Tímto záměrem by bylo možné i podpůrně oživit v současné době ještě dřímající potenciál podél zkoncipované cesty. Vzorem je „Románská cesta“ v Sasku-Anhaltsku.

Nejdůležitější role z hlediska odpovědnosti připadá spolku „Dialog mit Böhmen“ e.V. z Greizu. Jako projektové partnery se kromě EUREGIA EGRENSIS pracovního sdružení Sasko/Durynsko podařilo získat katedru Evropských regionálních dějin TU Chemnitz, Státní okresní archiv v Chebu a Archiv okresu Vogtlandkreis na zámku Voigtsberg v Olešnici/Oelsnitz. Již 12. května 2014 se s Ulrichem Jugelem setkal Saský ministr pro Evropu Dr. Jürgen Martens na zámku Voigtsberg a blíže se informoval o projektu schváleném několik dní předtím. Návštěva se uskutečnila v rámci jeho cesty za projekty regionu podpořenými z prostředků EU.

Trasy v regionu EUREGIO EGRENSIS

Obliba cykloturistiky stoupá jak v Německu, tak v České republice. Cyklisté se přitom nezajímají pouze o údolí řek nebo topograficky podobné méně náročné terény, ale i o střední polohy, jaké jsou typické pro EUREGIO EGRENSIS.

Cyklostezka Karlova stezka mezi Aue a Karlovými Vary

S cyklostezkou Karlova stezka (doba výstavby cca do konce 2014) má vzniknout stejnojmenná, přeshraniční cyklostezka mezi městy Aue (Sasko) a Karlovými Vary (Česko). Přes hřebeny Krušných hor propojí Karlova stezka přeshraniční cyklostezku „Moldavská stezka“ (Mulderadweg) (SRN) s „Cyklostezkou Ohře“ (ČR). Podél hlavní trasy vznikne vícero přivaděčů/vedlejších tras, které budou propojeny s hlavní trasou, čímž bude tato část Krušných hor dodatečně zpřístupněna i cykloturistům.

Projekt zahrnuje také "Naučnou stezku u  Karlovy stezky", která byla slavnostně otevřena v červenci 2013 v obci Nové Hamry.  Tvoří ji 16 informačních tabulí podél budoucí přeshraniční cyklostezky a u každé je umístěna také lavička. Tabule v českém i německém jazyce informují návštěvníky mimo jiné o flóře a fauně západního Krušnohoří, hornické činnosti a historii pašování v této oblasti i o různých pověstech a zpřístupnění tohoto regionu pro pěší turisty a lyžaře. Přitom je možné dozvědět se mnoho pozoruhodných, poučných i úsměvných informací ….

Bližší informace k obsahu projektu | partnerům | novinkám ... 

  • Podpora: Program Ziel 3/Cíl 3
  • Rozsah:
    Krušnohorský okres (Erzgebirgekreis) (Sasko)
    Karlovarský Kraj (Česko)
    Euroregiony Krušnohoří a EUREGIO EGRENSIS
  • Náklady:
    Celkové náklady projektu: cca 2,07 mil. EUR
    85% dotační prostředky EU – ERDF
  • Doba trvání projektu
    30.05.2012 - 31.12.2014
  • Plánovaný průběh trasy
    Přesměrování ke stažení GPX | KML
     

Cyklomapy k dálkovým cyklotrasám

Na žádost okresů a turistických center v regionu spatřily již v roce 1995 světlo světa dvě přeshraniční dálkové cyklotrasy umožňující v délce 1.000 km poznat region EUREGIO EGRENSIS rozkládající se mezi Bavorskem, Českem, Saskem a Durynskem. EUREGIO EGRENSIS využilo při realizaci těchto dálkových cyklotras podpory z evropských dotačních prostředků (INTERREG II a INTERREG III).

Při koncipování dálkových cyklostezek využilo EUREGIO EGRENSIS odborných zkušeností externích partnerů. Účastníky byly mimo jiné okresy a obce podél tras, turistické svazy, Všeobecný německý cykloklub (ADFC) Zemský svaz Bavorsko a Klub českých turistů.

Aktualizace /nová vydání příslušných průvodců cyklotrasami k dispozici nebyly. Zkušenosti s realizací obou dálkových cyklotras EUREGIA EGRENSIS jsou dnes přejímány do koncepcí dalších přeshraničních cyklotras v regionu.

Dálková cyklotrasa Bavorsko-Durynsko-Sasko-Čechy

Dálková cyklotrasa Bavorsko-Durynsko-Sasko-Čechy je koncipovaná jako okružní cyklotrasa vedoucí přes Sasko, Durynsko, Bavorsko a Čechy. Celá cyklotrasa, slavnostně otevřená v roce 2000 , měří přes 500 km.  Cesta přes Smrčiny (Fichtelgebirge), Francký les (Frankenwald), Durynské břidličnaté pohoří (Thüringer Schiefergebirge), Durynské a Saské Vogtlandsko (Thüringisches und Sächsisches Vogtland), Krušné hory, Sokolovskou pánev a Slavkovský les je vhodná pro ambiciózní cyklisty.

Po stránce krajinné velmi atraktivní území EUREGIA EGRENSIS se vyznačuje hustotou léčebných lázní a lázeňských míst, která je v Evropě jedinečná. Zajímavé stopy zanechalo v rozsáhlých oblastech regionu rovněž hornictví. Kromě těchto dvou významných atributů se poblíž cyklostezky nachází také celá řada dalších pamětihodností.

Trasu je možné projet individuálně, takže cyklista může trasu přizpůsobit svým osobním zájmům a silám.  Za tímto účelem nabízí dráha, popř. EgroNet možnost přepravy kol. Doporučuje se však, informovat se na podmínky přepravy kol předem.

Příslušné průvodce k cyklostezkám vydalo vydavatelství Galli-Verlag, ISBN-č. 3-931944-47-6 (malé zbývající množství až do vyčerpání na tel. č. 03741-128 6461), nejsou však již aktuální, co se týče průběhu tras.

Bližší informace k aktuálním trasám cyklostezek

Průběh tras cyklostezek v okrese Vogtland je možno najít na portálu Geoportal des Vogtlandkreises v části „ Tourismus-> Radwege -> Fernradweg EUREGIO EGRENSIS“ (Turismus ->  Cyklotrasy ->  Dálková cyklotrasa EUREGIO EGRENSIS). V části „Tourismus ->  E-Bikes jsou informace o půjčovnách elektrokol a stanicích na dobíjení akumulátorů.

Data GPX k aktuálnímu vedení tras v oblastech Vogtlandska a Durynska najdete zde (v plánu je jejich doplnění):

Download: GPX-Track für GPS-Geräte und Smartphones, Bereich Vogtlandkreis

Download: GPX-Track für GPS-Geräte und Smartphones, Bereich Thüringen

Další informace o Durynské části, včetně výškových profilů najdete na Radroutenplaner Thüringen, informace o bavorské části na webových stránkách Bayernbike.de.

 

Dálková cyklotrasa Bavorsko - Česko

V pravý čas se v polovině června 2004 se vstupem České republiky do Evropské Unie slavilo rovněž otevření nové přeshraniční dálkové cyklostezky „Bavorsko-Čechy“. Kmotrem této dálkové cyklostezky se stalo EUREGIO EGRENSIS ve spolupráci s okresy Amberg-Sulzbach, Schwandorf, Neustadt an der Waldnaab, Tirschenreuth, Bayreuth a Wunsiedel a samostatnými městskými okresy Amberg a Weiden a dále s Klubem českých turistů.

Dálková okružní cyklotrasa v délce téměř 525 km spojuje Bavorsko a Čechy. Vede přitom mimo jiné krajem Chodů – bývalých českých strážců hranic – a Horní Falcí s její proměnlivou historií.

 Stále znovu se zde setkáváme s významnými svědky minulosti: středověký ráz měst a obcí, různá muzea a stopy hornictví a pestré geologie. Při projíždění kolem známých míst jako Mariánských Lázní, Amberku a Weidenu je možné „zakusit“ jak  historií regionu, tak i zemi a lidi.

Dálková cyklotrasa začíná v Bischofsgrünu ve Srmčinách a napojuje se na dálkovou cyklotrasu „Bavorsko, Durynsko, Sasko, Čechy“. Na bavorské straně je označena logem EUREGIA EGRENSIS. Ze Smrčin vede podél řek Fichtelnaab a Waldnaab přes Weiden a částí regionu Bavorský jura (Bayerischer Jura) do Sulzbachu-Rosenbergu a Amberku.      

Podél řek Lauterbach, Vils a Naab se dojede do Schwandorfu. Po bývalé železniční trati vede trasa ze Schwarzenfelsu přes Hornofalcký les k hraničnímu přechodu Eslarn/Tillyschanz. Odsud se lze napojit na českou síť cyklotras se žlutým značením. Přes severní část Českého lesa se dojede do pozoruhodného Tachova a světoznámého lázeňského města Mariánské Lázně. Cesta zpět do Bischofsgrünu vede mimo jiné přes Waldsassen s jeho slavnou bazilikou a přes Marktredwitz.

Příslušného průvodce (ISBN 3-936990-07-7) cyklotrasami vydalo vydavatelství Galli-Verlag. Podrobnější informace lze získat na Bayernbike.

Mapa „Cesty bez hranic“ " (1:45.000 | dvojjazyčná, česko-německá) informuje o volnočasových nabídkách, pozoruhodnostech, turistických cílech a akcích podél okružní stezky v západní části česko-saského Krušnohoří.

Na zadní straně jsou blíže popsány pozoruhodnosti, muzea a volnočasová zařízení vyznačená na trase a jejich provozní doby. Je zde přehled trhů, festivalů a dalších tradičních, řemeslných, kulturních a (zimních) sportovních vrcholných zážitků na té či oné straně hranice. Informace o čase a vzdálenostech dílčích tras, tísňová volání a informace o dopravních předpisech a charakteru cest pomohou při plánování. Je zde dokonce i malý slovníček.

Zde naleznete Interaktivní mapu a možnost stažení:
www.am-auersberg.de/grenzenlos-auf-tour
Vydavatel: Tourist-Service-Center Eibenstock
Podpora: Fond malých projektů